به مناسبت اربعین حسینی...

آیا امام حسین (ع) به قصد اخذ بیعت از کوفیان ، این بی وفایان رو سیاه تاریخ ، از حرم امن خودش خروج کرد؟ آیا در طلب قدرت و تشنه خلافت بودن؟ نه! قطعا اینطور نیست. امام در واقع در کربلا شهید نشد بلکه پیش از آن و وقتی بیعت با فرزند معاویه رو نپذیرفتن میدونستن که سرانجام این " نه " گفتن، چیزی جز شهادت نیست. امام شهیدیست که پیش از " کشته شدن " به " شهادت" رسید و پس از شهادت زندگی جاوید یافت. این شهادت  کاملا آگاهانه و با اختیار بود . امام زنده موندن دین بر حق رو، بر زنده موندن جسم خود ارجح دونستن و از روی "آگاهی" بسوی قتلگاه شتافتن و فریاد برآوردن: " ا گر با مردن من دین محمد(ص) پابرجا میماند پس ای شمشیرها مرا دریابید" . قصدم به هیچ عنوان مقایسه نیست که بقول معروف اگه چنین قصدی هم داشتم قطعا از نوع " مع الفارق" بود ولی در مقیاس زندگی های خودمون، چقدر حاضریم  آگاهانه به آغوش خطر بریم و یا رشادتی به خرج بدیم ؟ اگه امروز بهمون بگن باید به خودتون سختی بدید و در مصرف منابع آلی و معدنی کشور، صرفه جویی کنین تا به نسلهای آینده که از خون خود شما هستن خدمت کرده باشید، چند درصد از ما این منطق رو میپذیریم؟ چه در صدی از ما حاضریم برای رفاه و آسایش آیندگان  همین مرز و بوم ریاضت بکشیم ؟
شفاف سازی و کنار زدن غبارهای سیاه تبلیغات نادرست به نظر من، از دیگر درسهای امام حسین برای ماست.تبلیغات گسترده و سیاه نماییهای دستگاه خبرسازی  عمال بنی امیه، چنان فضایی رو بر اذهان عوام الناس مستولی کرده بود که وقتی در ظهر عاشورا امام و یارانش جنگ رو برای اقامه نماز تعطیل کردن ، توده روز مزد و فاقد اندیشه  لشکر عمر سعد، با تعجب از هم میپرسیدن: مگر حسین نماز هم میخوند؟! 

 مساوات و برابری واقعی، از دیگر آموزه های سرور آزادگان عالم برای ماست. آنجا که در ظهر عاشورا بر سر پیکر در حال مرگ یاران، حاضر میشدن، برایشون فرقــــی نمیکرد که اون بنــــده در حال جانبازی، فرزند برادر است یا برده ای آزاد شده!... نقله که امام همچنانکه بر سر پیکر مطهر قاسم بن حسن(ع) حاضر شدن  بر سر پیکر دو برده آزاد شده یکی، سیاه چرده ای که برده آزاد شده ابوذر بود و دیگری برده ای رومی . و آنها رو  همچون اهل بیت و خاندان خویش در آغوش کشیدن و دست نوازش خود رو از آنها دریغ نفرمودن . نیازی به مقایسه رفتارهای تبعیض آمیز وسرشار از اجحاف در زمانه خودمون با آموزه های آن امام همام نمیبینم چرا که عیان را حاجتی به بیان نیست.

و دست آخر اینکه وقتی امروز پس از قرنها حمایت از مظلوم  با پوست و گوشت و خون ما عجین شده و همه ما بصورت ذاتی و فطری حامی مظلوم هستیم و همواره در حمایت از مظلوم در برابر ظلم و تعدی ظالمان، خونمون به جوش میاد، اینهمه ، آموزه ای از بیکران آموزه های روشنی بخش نورانیت و مظلومیت خورشید فروزان حادثه کربلاست. امروز تعریف واژه مظلوم و مظلومیت و شناخت مظلوم نمایان دروغین ، نتیجه اون ظلم و تعدی هست که به اولاد پاک پیامبر و یاران با وفاشون رفت. یاد و خاطره ای که به امروز  ما تسری یافته و موجب شده تا پس از چهارده صد سال، همه به یاری مظلوم و مبارزه با ظالم بشتابیم...

امام در غروب روز عاشورا، و در هنگامیکه همه یاران با وفای خویش رو از دست رفته میدیدند، فریاد برآوردند:« هل من ناصر ینصرنی؟ نیست کسی که مرا یاری دهد؟
آیا امام نمی دونست که در اون دشت پربلا دیگ یاری براشون نمونده؟ پس از چه کسانی یاری میطلبیدن؟  مخاطب اونروز امام ما بودیم. مایی که امروز باید به اماممون درس پس بدهیم : درس آزادگی ، درس شجاعت ، درس برابری و عدالت، درس ازخود گذشتگی و ایثار.

کلام آخرهمنشین  : عزیزان ، دستگاه امام حسین عجیب ترین و شگرف ترین دستگاه در عالم است که میتونه انسان رو از ته گناه بیرون بکشه و باعث خیر دنیا و آخرت بشه . من با همه ی کوچیکیه  فکرم به این نتیجه رسیدم که اگه توی ته گناه بودی ،اگه احساس کردی چقدر داره از وقتت هدر میره ،اگه احساس کردی کاری که داری میکنی درسی که داری میخونی بی نتیجه و بی هدفه ،اگه احساس کردی که شونه هات دیگه داره خم میشه زیر بار همه چی ،اگه دوست داشتی بدونی چه جوری رشد کنی ، اگه و اگه واگه ... ،همه ی همه ش با گره خوردن به یه چیز درست میشه اونم چیزی نیست جز دستگاه امام حسین (ع) ، اگه خودت رو بستی به این دستگاه توی ته گناه هم باشی و بگی یا حسین و دلت هم باهات باشه توی این یا حسین ، امام حسین از ته گناه میکشتت بیرون ، اگه احساس کردی الکی درس میخونی ، بخونم آخرش که چی ؟ نیتت رو عوض کن و برای امام حسین درس بخون ،اگه احساس کردی داری له میشی زیر بار همه چی از امام حسین کمک بگیر ،اگه هر روز حسینی زندگی کردی رشد می کنی ،اگه هر ساعتت حسینی شد رشد می کنی ،اگه هر ثانیه ت وصل شد به امام حسین مطمئن باش داری رشد می کنی .هر کی با این دستگاه گره خورد موند و هر کی هم نه ، نیست شد . بارها شده که چیز هایی از این دستگاه دیدم و شنیدم  که توی هیچ سیستم دو دو تا چهار تایی جا نشده ،بعد دیگه آدم امام حسینی خیلی فرق داره با بقیه ی آدم ها . والسلام . 

/ 3 نظر / 87 بازدید
منتظر مهدي زهرا

سلام عليكم گداي فاطمه پس از مدتها به روز شد و منتظر نگاه هاي شما منتظر وافعي است. 3صلوات نظر سلامتي مهدي زهرا

افسر جوان

با سلام گلستان بلاگ مرجع وبلاگ نويسان آماده دريافت نظرات سازنده شما و لينگ هاي مطالب شما ميباشد[گل] (لينگ مطالب خود را در اختيار ما قرار دهيد تا با نام شما در گلستان بلاگ منتشرشود) منتظر حضور شما هستيم[گل]

آرمانهای انقلابی یک ملت

سلام دوست عزیز و بزرگوار استاد شهید مرتضی مطهری ، فیلسوف متفکری بود که اسلام را به معنای واقعی اش درک نموده وفراخور حال هر مخاطب حرفی قابل درک برای گفتن داشت. چه خوب است تمام دانشجویان بتوانند با کتابهای این شهید بزرگوار انس بگیرند. که اگر بشود جواب خیلی از شبهه های امروزی را هم براحتی پیدا می کنند.